Language

Jooksuvarustus

 

Kuidas valida välja õiget jooksujalatsit?

 

Jooksujalatsi valimisel analüüsi kõigepealt, missugusel pinnasel oma trenne tegema hakkad. Iga toss on erinev ning õige jalanõu valimisel tuleb tihtipeale proovide mitmeid erinevaid.

 

Näiteks asfaldile mõeldud jalatsid on põrutuskindla vahetallaga, et samm oleks sujuv ja pehme. Keskmine pehmendus hõlmab suurt osa jooksutosse, näiteks Nike Pegasus, Nike Structure, Adidas Solar Boost. Väga pehmed tossud sobivad eelkõige kõrge võlviga jalatüübile ning harrastajatele, kelle jooksutempo on pigem rahulikum. Kõige rohkem pehmendatud jalatsid – näiteks Nike Air Zoom Vomero 14, Nike Legend React – hoolitsevad selle eest, et liikumisel tekkivat põrutust maksimaalselt summutada. Selliste jalatsitega on mugav joosta kõval pinnasel ja pikemaid distantse.

 

Maastikutossud on aga pigem paksema mustriga, mis pakuvad paremat pidamist pehmel pinnasel. Seetõttu soovitame neid ka sügisesel ja kevadisel perioodil, mil teedel on rohkem jäidet ning pidavus pole nii hea. Lisaks on maastikujalats jäigem ehk päkaosa ei paindu nii kergelt kui asfaldile mõeldud jalatsid. Kuna maastik tähendab üldjuhul pehmet pinnast, siis maastikutossude vahetallamaterjal ei ole pehme, vaid pigem jäik, et pakkuda piisavalt toestust.

 

Nike valikust on maastikule sobilik mudel Nike Air Zoom Pegasus 36 Trail. Adidasel on nõudlikumal maastikupinnasel jooksmiseks Terrex Trail Running seeria (Terrex Agravic, Terrex Speed, Terrex Two). Terrex mudelid on madalama profiili ja spetsiaalselt nõudlikuma maastikupinnase jaoks varustatud tehnoloogiliste omadustega (Gore-Tex, Continental, BOA).

 

Mõned nipid jooksutossu proovimiseks:

- Proovi tosse pigem päeva teises pooles, mil jalg on juba pisut turses ja tundlik. Siis on kindel, et tossud sobivad ka järgmine päev.

- Jalatsite proovimiseks kasuta samu spordisokke, mida kasutad tavaliselt kas treeningul või võistlustel.

- Planeeri vähemalt 30 minutit selleks, et leida parima sobivusega jalatsid.

- Veendu, et proovitud saaks mõlemad jalad.

- Pikima varba otsast peaks jalatsi ninani jääma veel sõrme laiuse võrra ruumi.

- Kand peab olema kindlalt paigal, ega tohiks joostes ja kõndides jalatsist väljuda.