Language

JOOKSUVARUSTUS

 

Triatloni viimane ala. Tihti alahinnatud, kuid samas ülioluline, et kogu emotsioon ja elamus triatlonist oleks ikka positiivne. Just seetõttu ei tohi ka alahinnata jooksujalatseid. Seega enne uusi tosse ostma minnes tee ära oma kodutöö ning uuri, millised võiksid just sulle sobida.

 

 

 

KUIDAS VALIDA ÕIGET JOOKSUJALATSIT?

 

Jooksujalatsi valimisel analüüsi kõigepealt, missugusel pinnasel oma trenne tegema hakkad. Oluline on tunda ja analüüsida ka oma keha. Näiteks kas on olnud eelnevaid vigastusi või näiteks labajala füsioloogilisi omapärasid.

   

Iga toss on erinev ning õige jalanõu valimisel tuleb tihtipeale proovida mitmeid erinevaid. Võimalus on pöörduda oma ala professionaalide poole, kes suudavad jooksutehnikat analüüsides sulle sobilikku jooksujalatsit soovitada. Kindlasti on igal jalavarjul oma eluiga ning seoses sellega on vaja aru saada, millal jooksujalanõu on oma omadused minetanud.

   

Kui oled teadlik, et mis pinnasel põhilised jooksutrennid olema hakkavad, saad teha teadlikumaid valikuid jooksutossu soetamisel. Võimalik, et parima tulemuse saamiseks oleks vaja mitut erinevat paari jooksujalanõusid. Viimane on soovitatav just nendele, kes soovivad aasta läbi õues jooksutrenni teha.

 

 

 

TOSSUD ASFALDIL JOOKSMISEKS

 

Näiteks asfaldile mõeldud jalatsid on põrutuskindla vahetallaga, et samm oleks sujuv ja pehme. Väga pehmed tossud sobivad eelkõige kõrge võlviga jalatüübile ning harrastajatele, kelle jooksutempo on pigem rahulikum.
Kõige rohkem pehmendatud jalatsid hoolitsevad selle eest, et liikumisel tekkivat põrutust maksimaalselt summutada. Selliste jalatsitega on mugav joosta kõval pinnasel ja pikemaid distantse.

 

MAASTIKUTOSSUD

 

Maastikutossud on aga pigem paksema mustriga, mis pakuvad paremat pidamist pehmel pinnasel. Seetõttu soovitame neid ka sügisesel ja kevadisel perioodil, mil teedel on rohkem jäidet ning pidavus pole nii hea. Lisaks on maastikujalats jäigem ehk päkaosa ei paindu nii kergelt kui asfaldile mõeldud jalatsid. Kuna maastik tähendab üldjuhul pehmet pinnast, siis maastikutossude vahetallamaterjal ei ole pehme, vaid pigem jäik, et pakkuda piisavalt toestust.

 

 

 

 

NIPID JOOKSUTOSSU PROOVIMISEKS

 

- Proovi tosse pigem päeva teises pooles, mil jalg on juba pisut turses ja tundlik. Siis on kindel, et tossud sobivad ka järgmine päev.

- Jalatsite proovimiseks kasuta samu spordisokke, mida kasutad tavaliselt kas treeningul või võistlustel.

- Planeeri vähemalt 30 minutit selleks, et leida parima sobivusega jalatsid.

- Veendu, et proovitud saaks mõlemad jalad.

- Pikima varba otsast peaks jalatsi ninani jääma veel sõrme laiuse võrra ruumi.

- Kand peab olema kindlalt paigal, ega tohiks joostes ja kõndides jalatsist väljuda.

 

RIIETUS

 

Lisaks jalanõudele on jooksma minnes oluline pöörata tähelepanu ka riietusele. Jaheda ja külma ilmaga on hea võimalus kombineerida erinevaid särke ja jakke ning kanda riideid kihiti. Oluline on kanda sobivat mütsi ja kindlaid ning mitte liiga soojalt riide panna. Meie oludes on õues sportides väga tähtis, et oleksime liikluses nähtavad. Suvel sporti tehes ja pikalt päikese käes viibides on oluline, et riided kaitseksid päikese ja UV kiirguse eest. Soojas kliimas joostes on paslik kanda õhukest mütsi.

Riideid ei pea olema palju aga võiksid olla kvaliteetsed. Sobilike riiete ja jalanõudega on treening kvaliteetsem ning emotsioon positiivsem.