We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Ujumisvarustus
UJUMISVARUSTUS
MILLISEID UJUMISPRILLE VALIDA?
Ujumisprille on mitmesuguseid – mõned mõeldud avaveeujumiseks, teised jällegi basseinis kasutamiseks. Enne kui tõttad omale sobivaid prille ostma, tee kindlaks, kus sa neid kasutad. Siis on märksa lihtsam teha ka õige valik.
Tihendiga
Tegemist on prillidega, mis oma pehme tihendiga sobivad hästi avaveeujumiseks. Lai vaateväli tagab nähtavuse avavees ning pehme tihend hoiab sind kaitstud ka juhul, kui triatloni stardirüseluse käigus keegi kogemata käe või jalaga teid tabab.
Ilma tihendita
Tegemist on eelkõige prillidega, mis mõeldud võistlemiseks. Oma ülesehituse poolest on need madala profiiliga, hoiavad peadligi ning seetõttu ka väikese veetakistusega. Samas võivad nad tavaharrastajale olla pigem ebamugavad. Lisaks jääb ka vaateväli väikeseks, mis võib saada takistuseks avaveesujumise korral. Kuid jällegi, kui soovite basseinis kiireid aegu ujuda, siis sobivad need prillid hästi.
Ujumisprillide sobivus teie näokujuga
Prillide proovimisel tasub teha väike test. Kui asetate valitud prillid enda näole, siis ideaalselt peaks nad seal mõne sekundi püsima ka ilma rihmata. See näitab, kas prillid sobivad teie näokujuga, ega lase edaspidisel kasutamisel vett sisse. Lisaks võib ujumisprille eristada ka klaaside omaduste järgi, mil mõned on kumerad ja painduvad, mõned aga sirge klaasiga ja jäigemad.
Triatleedile on eelkõige oluline, et avavees oleks avar nähtavus. Tihtipeale vaja näha kaugelt märgistuspoisid või siis jälgida oma konkurente. Seetõttu meie soovitame prille, mille klaasid on painduvad ja kumerad, et teie ujumiskogemus vees oleks võrdlemisi mugav ja ohutu. Sirge klaasiga prillid on pisut jäigemad ja mõneti ebamugavamad. Avavee treeninguid tehes ning võisteldes on oluline, et prilli klaas oleks tume, kuna see tagab päikesepaistelise ilmaga parema nähtavuse vee peal.
MILLIST UJUMISKALIPSOT VALIDA?
Triatloni puhul on kalipso tihtipeale varustuselement, mille harrastaja ostab kõige viimasena. Küll aga tasub selle peale mõelda juba oma triatloni teekonna algusfaasis, mil käiakse esimest korda avavees treenimas ning valmistutakse oma esimesteks triatlonideks. Hea kalipso hoiab teid soojas, tagab ohutus ujuvuse, vähendab veetakistust ja võimaldab teil kiiremini ujuda.
Esmalt tasub teha vahet sukeldumis- ja ujumiskalipsode vahel. Surfi- ja sukeldumiskalipsodel on peamine ülesanne hoida teid soojas, küll aga on sellel piiratud kätte ja jalgade liikuvus ning mõjub pigem suure ja kohmakana. Ujumiskalipsode puhul on kasutatud neopreeni, mis oma olemuselt on võimalikult palju vetthülgav ning madala veetakistusega. See tagab teile mugava ujumise ning laseb kõikidel kehaosadel vabalt liikuda.
Peamiselt saab võrrelda erinevaid ujumiskalipsosid nende materjalide omaduste ja pinnatöötluse poolest. Mida kallim kalipso, seda vetthülgavam ning samas ka elastsem on. Lisaks on tipptasemel kalipsodel ka balansseeritud ujuvus. Nt on raskematel kehaosadel nagu puusad ja reide neopreeni kiht paksem, samas kätel õhem. Selle eesmärk on tagada kogu kehale ühtlane ujuvus ning seeläbi ka parem kehaasend. Ujuvust suurendavad paneelid on eri kalipsodel erinevad ning teades enda vajdust saab teha õigema valiku .
MUU VARUSTUS
Nii basseinis ujudes kui ka avavees treenides on hea kasutada ujumismütsi. Avavee trenni tehes võiks müts olla erksamat värvi, et ujuja oleks kaugelt nähtav. Külmemas vees ujudes kasutatakse kahte ujumismütsi, et hoida kehasooja. Avavee treeningute jaoks on olemas spetsiaalne poi, mis on turvaelement ning ühtlasi aitab ujujat kaugelt märgata. Basseinitreeningutel kasutatakse erinevaid abivahendeid nagu lestad, labad, punn, laud.
Soeta ujumivarustust siit: